פוסט זה בבלוג מתעמק בעקרונות המהווים את הבסיס לדיאטת הפליאו. ידוע בהתמקדותו במזונות שאבותינו הציידים-לקטים סביר להניח שאכלו, הוא מדגיש את החשיבות של מזון מלא, חלבונים רזים, ירקות, פירות, אגוזים וזרעים, תוך הימנעות ממזון מעובד, סוכר, מוצרי חלב ודגנים. פוסט זה נועד לספק הבנה מעמיקה של עקרונות הבסיס של הדיאטה.

1. 'דיאטת איש המערות': מהי בעצם דיאטת פליאו?

דיאטת הפליאו, הידועה גם בשם 'דיאטת איש המערות', היא גישה תזונתית המבוססת על הרעיון של אכילת מזונות שאבותינו צרכו במהלך התקופה הפליאוליתית. עידן זה, שנמשך לפני כ-2.5 מיליון עד 10,000 שנים, התאפיין באורח החיים של ציידים-לקטים. תומכי דיאטת הפליאו מאמינים שגופנו מותאם בצורה הטובה ביותר לסוגי המזונות שהיו זמינים בתקופה זו.

העיקרון המרכזי של דיאטת פליאו הוא לאכול מזונות שלמים ולא מעובדים שהיו זמינים לאבותינו הקדמונים. משמעות הדבר היא התמקדות בבשר רזה, דגים, פירות, ירקות, אגוזים וזרעים. התזונה מעודדת צריכת מזונות עתירי חלבון ושומנים בריאים תוך הימנעות ממזונות מעובדים, דגנים, מוצרי חלב וסוכר.

על ידי שמירה על דיאטת הפליאו, אנשים שואפים לחסל את הפושעים התזונתיים המודרניים, כגון מזון מעובד וסוכרים מוספים, אשר מאמינים כי הם תורמים למגוון בעיות בריאות, כולל השמנת יתר, סוכרת ומחלות לב. התזונה גם מקדמת צריכת מזונות עתירי רכיבים תזונתיים המספקים מגוון רחב של ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון.

בעוד שדיאטת הפליאו צברה פופולריות בשנים האחרונות, חשוב לציין שיש לה מבקרים. יש הטוענים שהתזונה מגבילה מדי ומבטלת קבוצות מזון שלמות, כמו קטניות ודגנים, שיכולות לספק רכיבי תזונה חשובים. אחרים טוענים כי הדיאטה מבוססת על הבנה לקויה של תזונת אבותינו וכי אין גישה חד-משמעית לתזונה.

2. 'אכלו כמו אבותיכם'. – עקרונות המפתח של דיאטת פליאו

דיאטת הפליאו נטועה באמונה שגופנו מותאם גנטית למזונות שצרכו אבותינו. על ידי חיקוי הרגלי התזונה שלהם, תומכי דיאטת הפליאו טוענים שאנו יכולים לייעל את הבריאות והרווחה שלנו. ניתן לסכם את עקרונות המפתח של דיאטת פליאו באופן הבא:

 • 1. התמקדו במזונות שלמים, לא מעובדים:
  הבסיס של דיאטת הפליאו מתרכז בצריכת מזונות במצבם הטבעי, הלא מעובד. זה כולל בשר רזה, דגים, פירות, ירקות, אגוזים וזרעים. מזונות אלו עשירים בחומרים מזינים חיוניים ומאמינים שהם תומכים בבריאות מיטבית.
 • 2. הסר דגנים ומזונות מעובדים:
  אחד מעקרונות הליבה של דיאטת פליאו הוא הימנעות מדגנים וממזונות מעובדים. דגנים, כגון חיטה, שעורה ואורז, אינם נכללים בשל תכולת הפחמימות הגבוהה שלהם ופוטנציאל לגרימת דלקת. מזונות מעובדים, שלעיתים עמוסים בתוספים, חומרים משמרים ומרכיבים מלאכותיים, הם גם אסורים.
 • 3. תעדוף חלבון איכותי ושומנים בריאים:
  דיאטת הפליאו מעודדת צריכת מקורות חלבון איכותיים, כגון בשרים מוזנים בעשב, דגים שנתפסו בטבע ועופות שגודלו במרעה. מקורות חלבון אלו נחשבים צפופים יותר בחומרי תזונה ובעלי פרופיל שומן בריא יותר. שומנים בריאים, כמו אלה המצויים באבוקדו, שמן זית ואגוזים, מודגשים גם בשל תפקידם בתמיכה בבריאות המוח, בייצור הורמונים ובשובע.
 • 4. הימנע מחלב וקטניות:
  מוצרי חלב וקטניות, כולל שעועית, עדשים ובוטנים, אינם נכללים בדיאטת הפליאו. מוצרי חלב מבוטלים עקב חששות לגבי אי סבילות ללקטוז והשפעות הדלקתיות הפוטנציאליות שלו. קטניות נמנעות מכיוון שהן מכילות אנטי-נוטריינטים, כגון לקטינים ופיטטים, שעלולים להפריע לספיגת החומרים התזונתיים.

3. האם דיאטת הפליאו היא רק על בשר?

בניגוד למה שנהוג לחשוב, דיאטת הפליאו אינה מתמקדת רק בצריכת בשר. היא אמנם מדגישה את החשיבות של חלבון מהחי האיכותי, אבל הדיאטה שמה דגש משמעותי גם על ירקות, פירות ושומנים מהצומח. למעשה, דיאטת פליאו מעוגלת מורכבת בדרך כלל ממגוון מגוון של מזונות צמחיים, המספקים מגוון של חומרים מזינים חיוניים וסיבים.

ירקות ממלאים תפקיד מכריע בדיאטת הפליאו, מכיוון שהם מקור עשיר לויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון. ירקות עלים, ירקות ממשפחת המצליבים ואפשרויות צבעוניות כמו פלפלים וגזר מעודדים כולם. ירקות אלה מספקים חומרים מזינים חיוניים כמו ויטמין C, אשלגן וחומצה חומצה, אשר חשובים לתמיכה בתפקוד החיסוני, בריאות הלב ורווחה כללית.

פירות הם גם חלק בלתי נפרד מדיאטת הפליאו. פינוקים מתוקים טבעיים אלה מציעים מגוון רחב של ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון. פירות יער, במיוחד, זוכים לעתים קרובות לשבחים על הרמות הגבוהות שלהם של נוגדי חמצון ותרכובות מועילות אחרות. עם זאת, חשוב לציין כי פירות יש לצרוך במתינות בשל תכולת הסוכר הטבעית שלהם.

שומנים צמחיים הם מרכיב חיוני נוסף של דיאטת הפליאו. אבוקדו, שמן קוקוס, שמן זית ואגוזים מספקים שומנים בריאים שיכולים לתמוך בתפקוד המוח, בייצור הורמונים ובשובע. שומנים אלו הם מקור אנרגיה חשוב ויכולים לעזור לאנשים להרגיש מרוצים ומלאים לאחר הארוחות.

4. למה להגיד לא למוצרי חלב ודגנים?

ביטול מוצרי חלב ודגנים מדיאטת פליאו הוא עיקרון מפתח שמבדיל אותה מגישות תזונתיות אחרות. הדרה זו מבוססת על מספר גורמים ואמונות שמתיישרים עם דפוסי האכילה הקדומים שהתזונה שואפת לשכפל.

 • 1. אי סבילות ללקטוז ורגישות לחלב:
  אחת הסיבות העיקריות להחרגת מוצרי חלב מדיאטת הפליאו היא השכיחות הגבוהה של אי סבילות ללקטוז ורגישויות לחלב בקרב אוכלוסיית העולם. אנשים רבים חסרים את האנזים לקטאז הנדרש לפירוק הלקטוז, הסוכר המצוי במוצרי חלב. זה יכול להוביל לאי נוחות במערכת העיכול, נפיחות ובעיות אחרות במערכת העיכול. על ידי הסרת מוצרי חלב, אנשים העוסקים בדיאטת פליאו יכולים להקל על הסימפטומים ולשפר את בריאות העיכול הכללית שלהם.
 • 2. אנטי-נוטריינטים ודגנים:
  גם דגנים, כמו חיטה, אורז ותירס, אינם נכללים מדיאטת הפליאו בשל השפעותיהם השליליות הפוטנציאליות על הבריאות. דגנים מכילים אנטי-נוטריינטים, כמו פיטאטים ולקטינים, שעלולים להפריע לספיגת החומרים התזונתיים ולגרום לדלקת במעיים. בנוסף, דגנים מעובדים ומשוכללים לעתים קרובות, מה שמוביל לאינדקס גליקמי גבוה יותר ולעליות פוטנציאליות בסוכר בדם. על ידי הימנעות מדגנים, אנשים יכולים להפחית את הסיכון שלהם למחסור ברכיבים תזונתיים ולשמור על רמות סוכר יציבות בדם.
 • 3. פרספקטיבה אבולוציונית:
  סיבה נוספת להחרגת מוצרי חלב ודגנים מדיאטת הפליאו היא הפרספקטיבה האבולוציונית לפיה בני אדם לא צרכו מזונות אלו בתקופת הפליאוליתית. הטענה היא שלאבותינו לא הייתה גישה למוצרי חלב מעבר להנקה בינקות, ודגנים לא נצרכו באותן צורות מעובדות ומעודנות שאנו רואים כיום. חסידי דיאטת הפליאו מאמינים כי על ידי היצמדות למזונות שגופנו התפתח כדי לאכול, נוכל לייעל את בריאותנו ולהפחית את הסיכון למחלות כרוניות.

בעצם, דיאטת הפליאו היא יותר מסתם דרך לרדת במשקל – היא עוסקת באימוץ אורח חיים המעודד אכילת מזון טבעי ומלא ויצירת סימביוזה מאוזנת בין גופנו לתזונה, בדומה לאבותינו הקדמונים. העקרונות שעליהם הוא מבוסס לא רק עוזרים לנו להבין טוב יותר את התזונה אלא גם עוזרים לנו לממש את היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שהיא מציעה.