שחיקת סחוס היא בעיה רפואית נפוצה בקרב רבים, בעיקר במפרק הברך והירך. למה בכלל הסחוסים חשובים, מדוע הם נשחקים, מהם אותות האזהרה לסחוס שחוק וכיצד מטפלים- הכל במאמר הבא

הסחוס- תפקידו

התנועה שלנו אינה אוטומטית, אלא מתבצעת כתוצאה משילוב של מפרקים וסחוס המאפשרים לנו לבצע תנועות שונות ובאופן חלק. 

המפרקים הם נקודות החיבור בין העצמות בגוף האדם, כאשר בקצות העצמות מצוי חומר הסחוס הגמיש העוטף את קצות העצמות ומאפשר תנועה חלקה. 

שחיקת סחוס- סיבות

שחיקת סחוס אינה תופעה נדירה, ותהליך השחיקה הינו תהליך טבעי המתרחש כמעט אצל כל אחד, במפרקים כאלה או אחרים ובקצב אחר. 

הסיבה להתרחשות תהליך זה באופן טבעי נעוצה בעומס גדול המופעל על הסחוסים, אך גם במקביל, הסחוסים גם מתחדשים. העומס יכול להיווצר בעקבות גורמים שונים כתורשה, מחלות רקע, מידת הספורט שאדם מבצע וכו'

קצב התחדשות הסחוסים שונה מאחד לשני בהתאם לגיל, ככל שגילנו מתקדם יותר, כך קצב ההתחדשות יהיה איטי יותר וסוג הסחוס שחודש יהיה איכותי פחות.

שחיקת סחוס- תוצאות

שחיקת סחוס גורמת לעצמות להתחכך אחת באחרת ובעקבות כך לדלקות וכאב באזור. לעיתים, נוצרים עצבים המסייעים בייצוב במפרק ובהקטנת התנועה ומראה המפרק נעשה נפוח וטווח תנועתו קטן. כמו כן, השרירים האחראיים על הפעלת המפרק עלולים גם הם להיחלש.

שחיקת סחוס- אצל מי הבעיה נפוצה?

-גיל מתקדם מהווה סיבה עיקרית לשחיקת הסחוס, לכאב ולמגבלת תנועה

-שחיקת סחוס עלולה להתרחש גם בגילאים צעירים,  כתוצאה מעודף משקל שיוצר עומס על המפרקים ופעילות גופנית כריצה, למשל.

שחיקת סחוס- סימפטומים

הסימנים לשחיקת סחוס עלולים להופיע בדרגות שונות אצל אנשים שונים ולפגוע באופן משמעותי באיכות החיים של הסובל. בין הסימנים הנפוצים ניתן למנות:

-כאב בעת הליכה

-כאב בעת שינויי תנוחה 

-כאב בזמן שינה

-נוקשות לאחר שינה

-נפיחות

-רעש של חריקה בעת ביצוע תנועה

-רגישות למגע

-דלקת באזור

שחיקת סחוס- טיפול

בטרם הטיפול עליו יחליט הרופא, יתבצע אבחון מצב לפי תיאור תחושות המטופל, בדיקתו וצילומים מסוגים שונים של האזור הנגוע.

בדרך כלל, הטיפול בסחוס שחוק יכול להיות באמצעות כדורים או הזרקות ועד ביצוע ניתוח, אך עם שיטת PAIN FREE, אין עוד צורך  בנטילת תרופות או ביצוע הליך ניתוחי מורכב. בעזרת טכנולוגיה מתקדמת המטפלת באמצעות פולסים אלקטרו-מגנטיים, גם אתם תוכלו להתפטר מהכאבים ולשוב אל איכות חיים טובה, נוחה שתאפשר לכם לתפקד כראוי.